logo
Populate the side area with widgets, images, navigation links and whatever else comes to your mind.
Strömgatan 18, Stockholm, Sweden
(+46) 322.170.71
ouroffice@freestyle.com

Follow us

 

סגנונות תקשורת בין אישית

סגנונות תקשורת בין אישית

סגנונות ושפות תקשורת להצלחה בין אישית

מי לא רוצה להשיג דברים ביתר קלות?
בבסיס הדברים, עלינו להגיע להבנה כי אנחנו מתקשרים מסיבה אחת פשוטה – מסיבה "אגואיסטית" בלבד.
משמע "אני מתקשר כדי להשיג רצונות וצרכים שלי ואם אדע לעשות זאת בצורה יעילה כך הרצונות והצרכים שלי יסופקו ביתר קלות"!

אז איך עושים זאת באופן יעיל יותר…?

 

אם נבין שישנן מספר שפות תקשורת שכל אדם מסגל לעצמו, וכי הוא מתקשר בשפה זו או אחרת על מנת להשיג צרכים ורצונות שלו בלבד, יהיה לנו קל יותר לתקשר עם כל אחד ולהשיג את רצוננו ביתר קלות.

 

נושאי ההרצאה

» הכרת סוגי תקשורת.
» זיהוי ה"דפוס הלקוח" מולנו.
» היכולת לתקשר עם כל אדם תוך 20 שניות!!
» לימוד השפות שבהם מתקשרים.
» פתירת קונפליקטים בעבודה, במשפחה ובכלל.
» מציאת המניע של כל אדם.
» כלים מיידים לזיהוי סוג התקשורת – עוד בשיחת הטלפון.

 

בקיצור הכל מתחיל ונגמר בתקשורת הבין אישית!
הדגש בהרצאה הסוחפת לאמץ גישה נוספת על מנת למנוע מקרים בהם אתה פחות אפקטיבי.
והכי חשוב – למה לסבול..? כמה כבר אפשר להתכסח עם העולם…?! חבל על כל יום, שעה, דקה. עשה את הצעד הראשון כבר עכשיו על מנת להשיג תוצאות לחייך

 

תקשורת זה מהות החיים…! לאחריות אישית בתקשורת אין מועד תפוגה.

 

לפעמים מילה רק מילה לא במקום וכל "העסק" מתחרבש…ועוד לא נגענו בטון והסגנון..?
בתפיסת החיים שלי – הכל זה תקשורת.
לא השגתי את מה שאני רוצה – יש לי בעיה בתקשורת.

הרציונל הוא פשוט

מכירות טובות יותר קשורות ליכולות תקשורתיות של המוכר.
שרות טוב ומיוחד קשור ליכולות של איש השרות לגלות תקשורת אמפטית וטובה.
ניהול טוב קשור ליכולות התקשורתיות המניעות של המנהל.
מאמן טוב – עד כמה הוא יכול להתחבר אל המתאמן ביכולותיו התקשורתיות.
הורות טובה – יכולות תקשורתיות עם הילדים.
וכך נמשיך ונמשיך…
בקיצור הכל מתחיל ונגמר בתקשורת הבין אישית!

 

 4 סוגי תקשורת עיקריים :

 

סגנון הרגשן :

הטיפוס הרגשן היינו בד"כ אדם סובלני וחביב המתחשב בסביבתו, מייחס חשיבות רבה לתחושות, רגשות והבנה לצרכים ורצונות של הניצב מולו ומקבל החלטות על סמך האופן שבו הם משפיעים על האנשים המעורבים. הרגשן נמצא במיטבו בסיטואציות המחייבות רגישות בין- אישית ומנסה להימנע ככל האפשר מסכסוכים ומחלוקות, היות ומטרתו העיקרית היא יצירת הרמוניה וחיבור עם האנשים סביבו.

היותו בעל מצפון אשר מוכן להשקיע מאמצים בלתי נלאים על מנת לעזור לאחר בכל מצב, גורם לכך שלעיתים יוותר על הגשמת רצונותיו ומאווייו שלו ואף יבטל את עצמו ויקריב קורבנות על מנת למלא אחר בקשות הזולת.

העומד בראש מעיניו של הרגשן הוא שמירת קשר טוב וחם עם הסביבה יותר מאשר הגשמת המטרות והיעדים אשר הציב לעצמו, ולכן פעמים רבות אינו מנסה לשכנע את האחר בצדקת דבריו ואינו כופה את עמדותיו. פן זה באופיו עשוי להיתפס כוותרנות וביטול העצמיות שלו בפני האחר שבקרבתו הוא חפץ.

הרגשן מעדיף לעסוק ברעיונות כללים ובתיאוריות מאשר בעיסוק ה"מעייף" בפרטים ונתונים, דבר אשר מתבטא בהתמקדותו בערכים ובהגשמת האידיאל שלו. היות ותרומתו לסובבים אותו מתבטאת בחיזוי מראש של דאגותיהם היומיומיות, והרצון של הרגשן לטפל בהם בחום וביעילות מביאה לכך
שהרגשן שבד"כ יבחר לעסוק במקצועות הדורשים ממנו שיתוף פעולה ומתן שירות ועזרה לאחר – עזרה סוציאלית, סיעוד, מכירות, שרות לקוחות, תחומי רפואה השונים וכ"ו…

הרגשן פועל היטב במסגרת מאורגנת וישלים את ביצוע המוטל עליו היות ותמיד ינסה לקבל תשומת לב ועידוד מהאחראי עליו. קבלת הערכה מהממונים היא זו אשר מניעה אותו להמשיך להשקיע ולעבוד.

כאשר נוצר יחס קרוב בינו לבין מעסיקו, הופך הרגשן לעובד נאמן ומסור אשר ממלא בהתמדה את התחייבויותיו ולא יהסס לקבל הדרכה על מנת לשפר ביצועיו. כאשר מרימים את טון וקול הדיבור הדבר פוגע בו ובתפקודו.

היות ולרגשן ישנו צורך עז להיות מקובל על האחרים, יהיה פתוח ליחסים, להקשבה וייתן מעצמו לאחר כדי לגרום לו להרגשה טובה. הפן הנוסף לכך הוא כי פעמים רבות מידי יביע הסכמה עם דעותיו של האחר רק מתוך רצון להימנע מקונפליקט, וחוסר רצון לפגוע, דבר אשר עשוי לגרום לבסוף לתסכול מסוים.

הרגשן צריך ללמוד לבטא את דעותיו שלו גם אם הן אינו מקובלות על האחר, וברגע שיחזק נקודה זו אצלו וייתן משקל לא רק ליחסים הבין-אישים אלא גם למטלות והיעדים העומדים לפניו, יוכל להשיג תוצאות טובות יותר.

לסיכום,
מחד הרגשן נתפס כסימפתי, נאמן, משקיען ומתחשב באחר, מאידך עלול להיתפס כרכרוכי, ותרן וחסר חוט שידרה אשר חושש לעמוד על דעתו.

 

סגנון המעבד :

הטיפוס המעבד פועל באופן יסודי ושיטתי, רק לאחר שאסף את מלוא העובדות, הפרטים והנתונים, והעביר אותם בתהליך מחשבתי של עיבוד פנימי.

עיבוד המידע הכרחי עבורו על מנת שיגיב לאירועים שקורים סביבו ולכן המעבד מעדיף לשקול בדברים שוב ושוב, בטרם יגיע להחלטה כל שהיא.

המעבד הינו חרוץ, קפדן ומעמיק ומבצע כל מטלה או משימה בזמן ועל כן נתפס
כטיפוס אשר ניתן לסמוך עליו. הוא פועל ביעילות מקסימלית בהתאם לכללים והנהלים המונחים לפניו ולפיכך יחשב כעובד מצטיין בכל ארגון, חברה או מקום הדורש סדר ומסירות למשימה.
עבודתו משקפת את היושר והמוסריות שבו. העקביות וההתמדה בפעולותיו, אשר בהן בולטת העדפה לדברים רציונליים והגיוניים, גורמת להיותו הטיפוס השקול והמייצב את הקבוצה בה הוא פועל.

המעבד מעדיף תקשורת כתובה על פני תקשורת מילולית היות והמילים מאפשרות לו לקחת את הזמן הנדרש על מנת לנתח את פני הדברים ולהתמודד עמם בקצב שלו. בד"כ יאסוף נתונים רבים ככל האפשר, וגם לאחר שקיבל החלטה כל שהיא, ימשיך ויאגור מידע ונתונים אשר עשוי לעיתים לעורר בו חרטה על ההחלטה שקיבל.

המעבד הינו אדם רציני וכנה אשר מכבד את התחייבויותיו, ולפיכך, ישתדל להימנע ממצבי עימות אשר בהם ירגיש מתוח ולחוץ. כאשר המעבד במרכז ו"הפוקוס" מופנה כלפיו הוא מרגיש במבוכה…

המעבד מקבל החלטות על סמך קריטריונים אובייקטיביים ומשאיר את תחום הרגשות והתחושות כדבר משני, אשר בינו לבין הכרעה בנושא כל שהוא אין ולא כלום.

המעבד אינו מושך תשומת לב רבה אל עצמו ומצטיין בהקשבה ומתן יעוץ לאחרים. לכן, למרות שהמעבד אינו יוזם יצירת קשרים חברתיים, בכל זאת מחפשים את חברתו היות והוא מהווה אוזן קשבת, ותמיכה נפשית.

במערכת יחסים אשר יצור המעבד, הוא יפגין נאמנות ויציבות בקשר, אולם זאת רק לאחר פרק זמן ניכר אשר במהלכו יגלה אט אט את רגשותיו.
מערכת היחסים תושתת על היותו בעל פתרונות לבעיות שצצות, והעובדה כי הוא מתרחק משגיאות תהווה בסיס איתן לפעולתו.
חוסר הנוחות והרצינות אשר מגלה המעבד ביחסיו האישיים עם הסביבה עשוי להיתפס בעיני האחרים כריחוק ואפילו במידה מסוים כגאוותנות.

לסיכום,
מחד המעבד נתפס כדעתן, יציב ובעל מידע ופרטים רבים, אשר אפשר לפנות לעזרתו בכל עת ולסמוך על עצותיו אך מאידך הוא עשוי להראות כמעייף, מתלבט אשר אינו מסוגל לקבל החלטה חד משמעית, לא חברותי במיוחד ומעט רציני.

 

סגנון המוחצן :

הטיפוס המוחצן הינו פעלתן ואנרגטי, משקיע זמן ומאמצים ניכרים בפעילויות מגוונות המשתנות תכופות. פעמים רבות הוא היוזם את השינויים היות וזה מאפשר לו להפגין את היצירתיות, הספונטניות והקסם שבו. בדרכו המיוחדת, בהתלהבותו ובשמחת החיים שלו, סוחף הטיפוס המוחצן גם את הסובבים אותו, ומנסה לשתף אותם בתוכניות שתכנן ובפעילויות שהוא מבצע, ולכן מעודד אחרים להיקשר אליו ולבלות עמו.

ההתלהבות והאנרגיה שבו עשויה לגרום לו לשנות דעתו בתכיפות רבה ומאחר והמוחצן דואג להשמיע את דבריו באוזני הזולת כל העת, דבר זה עשוי להיתפס בעיני הסביבה כחוסר יציבות מסוימת. אולם הטיפוס המוחצן מצטיין בעיקר במצבים בהם הוא חש אפשרויות פעולה רבות ומתאמץ למצוא תחומי עניין חדשים. המוחצן קולט, מדבר ומגיב באמצעות דוגמאות, סיפורים ומשלים…ותפיסת עולמו הינה "חיים בתוך סרט…".

הטיפוס המוחצן מעדיף לעסוק ברעיונות כלליים, מחשבות ותיאוריות מאשר להתעניין בפרטים ובנתונים עצמם, דבר זה גורם לו לעבור מנושא אחד שטרם נשלם לדבר אחר חדש, מעניין ואטרקטיבי יותר. הוא מעדיף את שלב היזום וההנעה של פרויקט חדש, משימה חדשה או קשר חדש, ועל כן ישקיע בכך את מירב האנרגיה, המשאבים והמרץ.

בנוסף לכך, חוסר המידע והעובדות ונטייתו לפעול על פי אינטואיציות גורם למוחצן לעשות הכללות ולהסיק מסקנות על בסיס תחושות בטן ועל כן הן עשויות להיתפס ככאלו שנלקחו בקלות ראש ללא הפעלת שיקול דעת, וחסרות בסיס מספיק.

הטיפוס המוחצן הינו ידידותי, לבבי ומסוגל לצפות את צרכיו של האחר, אוהב לעזור ולהציע תמיכה והערכה, וכן נדיב ורחב לב בכל הקשור להענקת זמן/כסף לנזקק לכך. תכונות אלו הופכות אותו לפופולרי ונאהב ע"י הסביבה.

המוחצן הינו "חיה חברתית" ובד"כ נוטה להיות במרכז הפעילות בכל מקום אליו הוא מגיע ולהשתתף באופן פעיל במה שקורה ואף מצליח לעשות זאת ע"י דרכו הנלהבת והמיוחדת. נטייתו לתחרותיות, השגיות והפן הספורטיבי באופיו בא לידי ביטוי בשאיפתו העזה להתבלט על פני השאר.

טיפוס זה שואף להתחבר לאנשים כריזמטים, משפיעים ובעלי עמדה אותם הוא מעריך ושבהכרתם והערכתם הוא מעוניין על מנת להשיג לעצמו סטטוס גבוה ויוקרה, ולפיכך ינסה לרצות אותם ולעמוד בציפיות ממנו.

היות ומטרתו של המוחצן היא להמשיך ולהתקדם גבוה ורחוק יותר לעיתים יוותר על מילוי המטלה על הצד הטוב ביותר, וזאת על מנת להמשיך הלאה: למטרה וליעד הבא- לפיכך יש לו צורך בעזרה מאורגנת ומסודרת אשר תשלים את חוסר העומק שלו במידע עובדתי ופרטים.

לסיכום,
מחד המוחצן נראה אנרגטי, נהנתן, נעים ומבדר, אומר בד"כ את מה שהוא חושב בלי לברור במילים אך מאידך עלול להיתפס כבלתי יציב, תוקפני, לא מאורגן, קולני ואינו אוהב ביקורת בפרסיה.

 

סגנון הרציונל :

הטיפוס הרציונלי הינו נחוש, מתמקד במשימה ומאמין במה שהוא חושב בלי קשר בדעתם של אחרים, ולפיכך, עצמאי מאד.
חייו סובבים סביב ההיגיון וניתוח, הלוגיקה היא המניעה אותו וגורמת לו לפעול באופן מהיר תוך נקיטת יוזמה וקביעת תוכנית פעולה.

עקב חשיבתו הבהירה המהירה, הוא אינו מתחמק מהבעיה אלא מבקש להתמקד בה ולהתעמת עמה באופן ישיר כדי להגיע לפתרון היעיל והמהיר ביותר.

הרציונלי "נוטל פיקוד" ואוהב אתגרים תוך ארגון ותכנון סביבת חייו וחיי הסובבים אותו. הוא מצטיין בתכנון אסטרטגיות על מנת להשיג יעדים אישים ומשקיע משאבים רבים על מנת לקדם את ענייניו.
הוא אינו אוהב להשאיר דברים "תלויים באוויר" אלא לסגור עניינים וקצוות לא פתורים, לפיכך ימצא סיפוק רב בתפקידים ניהוליים, ובבניית ארגונים ועסקים גדולים.

הרציונלי מעדיף להתמודד עם מידע עובדתי ונתונים פרקטים ומעדיף פרטים ושיטות פעולה אפקטיביות על פני תיאוריות. הוא מצטיין במצבים בהם עליו לפעול על מנת להגיע למוצר מוגמר, תוך השלמת המשימה שעמדה בפניו.

קבלת ההחלטות נעשית על סמך קריטריונים אובייקטיביים , כאשר אמונתו היא כי יש להשאיר את תחום הרגשות כדבר משני לסיטואציה. לפיכך נתפס הרציונלי פעמים רבות כחסר רגשות ולו רק בגלל הקושי שלו להפגינם, והעובדה כי בד"כ הוא שומר את דעותיו ומחשבותיו לעצמו.

המיומנות והנחישות בהגשמת המטרה עשויה לגרום לטיפוס הרציונלי לדרוש מהסובבים אותו להפגין תוצאות, באופן מעט חסר סבלנות ותובעני ולפיכך להרגיז אחרים. הרציונלים עונים בקצרה ונשמעים תקיפים ואף קרים. הוא מעוניין בשיחות קצרות וענייניות וכאשר נשאל שאלות לא רלוונטיות מתחיל ישר לחשוש "מה הולכים למכור לו"…

הביקורתיות הרבה והדבקות במשימה, תוך הזנחת היחסים הבין אישים והקשרים החברתיים, עשויה לגרום לטיפוס הרציונלי המצליחן להרגיש כ"זאב בודד". האינדיווידואליות והרצון שלו להצליח באופן עצמאי, עשויים להקשות עליו בקבלת עזרה מאחרים, אולם העובדה כי הרציונלי נתפס כאדם שאוהב להסתכל קדימה ולהתרכז בעיקר, תגרום לכך שהעובדים תחתיו יקבלו את מנהיגותו ויכולת ההנעה שלו.

בד"כ הטיפוס הרציונלי מסודר מאד, פדנט ודייקן, ומוודא שההתחייבויות שלו ושל האחרים יכובדו במלואם. מייחס חשיבות רבה לקיום הבטחות שנתן ונתנו לו, ותופס אי עמידה בכך כזלזול ופגיעה אישית בו.

לסיכום,
מחד הרציונלי נתפס כמחושב מאד, מהיר החלטה ויעיל אך מאידך הוא עשוי להיתפס כביקורתי מדי, בעל ביטחון עצמי מופרז, נוקשה ואינו רגיש לאחר.